Metal Ergi̇tme
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
METAL ERGİTME
METAL ERGİTME

Metal Eğritme Hakkında Bilgi

 

Erime iyonlaştırıcıdır ve bir katıyı sıvı içinde çözer. Öte yandan erime, moleküller arası bağı kırarak ve onu sıvı faza dönüştürerek bir maddenin katı fazdan sıvı faza geçişi olarak tanımlanabilir. Metalurji endüstrisinde eritme işlemleri için alaşım tipine göre; katı yakıt, sıvı yakıt, gaz yakıt, elektrikli ısıtmalı fırınlar kullanılmaktadır.

 

 Üretimi Hakkında

 

 Üretimi kolaydır, çünkü elektrik enerjisini diğer enerji türlerine dönüştürmek kolaydır, çevrede bulunan diğer fosil yakıtlar gibi çevreye zarar vermez, kontrollü bir düzen ve çok çeşitli kaynaklardır. Elektrikli ısıtma sistemleri rezistanslı ısıtma, şanzımanla ısıtma, kızılötesi radyasyonla ısıtma, indüksiyonla ısıtma, dielektrik histerezis, plazma ısıtma, elektrik arkla ısıtma, elektron ışını ile ısıtma, lazerle ısıtma ile yapılır.

 

  İndiksiyon Fırınları Hakkında

 

 İndüksiyonla ısıtma, metalik iş parçalarını belirtilen sıcaklıklarda ve zamanlarda ısıtmak için kullanılan temassız bir ısıtma yöntemidir. Elektrikli fırınların en önemlisi indüksiyon fırınlarıdır. Kontrol kolaylığı, yüksek verimlilik, son derece düşük malzeme kayıpları, tam otomatik üretim için uygunluk ve çevre kirliliği gibi nedenlerle indüksiyon fırınlarına yönelik eğilimi artırmış ve diğer tüm fırınlara kıyasla niceliksel olarak artmıştır.

 

  İndüksiyon Fırınlarının Çalışması

 

 Bir iletken malzeme alternatif bir akım devresiyle biraraya getirildiğinde, kısmen ısıtılabilir. İndüksiyon ısıtma prensibinde, alternatif akımın geçeceği bobin, ısıtılacak parçanın etrafına sarılır, ancak parçaya dokunmaz. Devresini, bobinden geçen alternatif akımın yarattığı manyetik alanın içindeki veya yakınındaki metal parçalardan tamamlar. Akımın yönündeki ve değerindeki değişiklik, manyetik alanda aynı değişikliği yaratır.

 

 

 Manyetik alandaki değişiklik parçada bir gerilim yaratır. Bu gerilim parça boyunca büyük bir fucolt değeri akışı gerektirir. Parça direncinden geçen bu akım, parça içinde ısı oluşturur. Bu işleme indüksiyonla ısıtma denir çünkü indüksiyon akımı üretir. Metallerin ve alaşımların eritildiği bakır bobinlerden geçen su ile soğutulan yüksek sıcaklığa dayanıklı refrakter malzemelerden oluşan bölmeye güveç denir.

 

 İndüksiyonlu Çalıştırma

 

 İndüksiyon fırınlarında erime hızlı olduğundan, hızlı bir şekilde oksitlenebilen elementlerde sadece küçük bir kayıp vardır. Fırındaki sıvı metal ergitme hareketi nedeniyle, çok homojen bir alaşım yapılabilir. Bunun yanı sıra döküm sıcaklığına ulaşmak için metalin erime sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklara ihtiyaç vardır.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın