Kumlama
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
KUMLAMA
KUMLAMA

Kumlama Nedir?

 

Zaman içinde pas ve korozyon nedeniyle metalden yağ, kir, pas ve korozyonu gidermek ve metalin boya yoluyla ömrünü uzatmak için kullanılan bir yöntemdir kumlama. Zımparalama işlemi, tane denilen çeşitli aşındırıcı malzemelerle yapılır. Mikronize pas ve korozyonu ortadan kaldırırken metalin özünü ortaya çıkarır. Kumlama işlemi henüz bitmiş olan bir metal, pas ve korozyona karşı en savunmasız olduğu zamandır.

 

 Zımparalama İşlemi

 

 Metal zımparalamadan sonra nemli bir ortamda bırakılırsa, birkaç saat içinde bir renk değişikliğinde kendini gösteren oksidasyona maruz kaldığı gözlenir. Bu nedenle, zımparalanan metal mümkün olan en kısa sürede korunmalı ve metalin hava ile teması durdurulmalıdır. Bunun için en iyi uygulama çinko boyamadır. BRS metal kumlama boyası olarak, bu uygulamaları eğitimli ve eğitimli çalışanlarımız tarafından profesyonelce gerçekleştiriyoruz.

 

 Kalite

 

 Kumlama kalitesinden bağımsız olarak, profesyonel olmayan bir boya uygulamasında, nokta korozyonunun solunum noktasından üretilen havanın ve herhangi bir metalin yayılması kaçınılmazdır. Bu nedenle, boyayı profesyonel ekipman ve ekiple uygulamak son derece önemlidir. Diğer kalite faktörleri, kullandıkları endüstriye göre farklı metalik yapılar ve üretimler için farklı aşındırıcılar kullanmak ve uygun epoksi boyayı profesyonel ve aynı zamanda uygun film kalınlıkları ile uygulamaktır.

 

 

 Sıyırma işleminin amacı, uygulanacak metali tamamen temizlemek ve uygulanacak boyanın metalin yüzeyinde tutabileceği gözenekler ve pürüzler oluşturmaktır. Atış peening işlemi zımpara kağıdı gibi pürüz sağlar. Uygulanan boyanın herhangi bir kimyasal reaksiyonla metal yüzeye yapışması mümkün değildir. Yapışma işleminin tamamlanması için, yüzey uygun aşındırıcılar ile pürüzlendirilmelidir.

 

 Kumlama Sürecinin Uygulanması

 

 Yüksek basınçlı hava ile metal yüzeye kum püskürtme işlemidir. Bu kaza sırasında, kum mikron seviyesinde metalik yüzeyi aşındırırken, yüzeydeki yağ, kir, pas gibi her türlü istenmeyen malzemeyi çıkarır ve yüzeyi boya uygulamak için hazırlar. Kumlama kazanları, açık alanda yapılacak mobil kumlamada kullanılır. Kumlama kazanları, tersanelerde gemilerin kumlanması, büyük yapıların kumlanması gibi işler.

 

 Ayrıca, kumlama odalarında çok büyük parçaların zımparalanması, orta büyüklükteki parçaların manuel otomatik kumlanması için kumlama kabinleri kullanan bu tip makine ile gerçekleştirilir. Çok karmaşık geometrik yapılara sahip parçaları zımparalamak ve özel ve hassas parçaları zımparalamak için kullanılır. Kumlama kabinleri küçük kapalı sistemler olduğundan, alan problemi olan şirketler için idealdir.

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın