Kalıp Hane
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
KALIP HANE
KALIP HANE

Kalıp Hane Nedir?

 

Teknolojik gelişme çağında, kalıp hane hakkında açıklamak kolay değildir. Bunun nedeni, kalıplamanın günlük hayatımıza giren ekstra parçaların şekline ve üretimine ulaşmada en önemli ana dallardan biri olmasıdır. Zaman kalitesi ve ölçüm hassasiyeti sağlayan, malzeme ve logo tasarrufu sağlayan ve günlük hayatımıza giren bu parçaları üretirken işçilik maliyetlerini en aza indiren profesyonel bir kalıp uzmanlığıdır.

 

 Kalıp endüstrisinin temel amacı farklı değildir, ancak çalışma sistemleri ve üretim parçaları açısından farklıdır. Örneğin, sac metal şekillendirme, parti şekillendirme gibi.

 

  Genel Özellikleri

 

 İstenen boyutsal doğrulukta ve en kısa sürede aynı parçaları üreten ekipman, malzeme tüketimini ve insan gücünü minimumda tutmaya yardımcı olur ve takım tezgahları ile kullanılabilir.Bu ekipmana kalıp denir. Çalışma ortamında ekipman hazırlayıp tasarlayan ve çalıştıran kişiye kalıplama makinesi denir. Seri üretim için herhangi bir kalıbın tasarlanmasını, üretilmesini ve işletilmesini sağlayan ve uygulanan eğitim ve öğretim yöntemlerini bir bütün olarak kabul eden profesyonel şubeye kalıplama mesleği denir.

 

 Kalıpçılık Mesleği

 

 Kalıpçılık mesleği ile ilgili bireyler, basit matematiksel ve tasarım geometrisi kavramları, makine teknolojisi fotoğraf çizim ve okuma, işaretleme ve ölçüm bilgisi, tüm takım tezgahlarının kullanımı, termal ve sertlik ölçüm işlemlerinin performansı ve makine bileşenleri gerektiren en az yeterli bilgiye sahip olmalıdır. montaj.

 

 Kalıp Ve Kalıplama Makinası Hakkında Bilgi

 

 Kalıplar birbirinden farklı değildir, ancak çalışma sisteminde ve üretilen parçalarda farklılık gösterirler ve ayrıca sınıflandırılırlar. Genel olarak, kalıp ve kalıplama makinesini aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz: İstenen boyut aralığında ve en kısa sürede aynı parçaları üreten ekipman, malzeme tüketimini ve insan gücünü minimumda tutmaya yardımcı olur ve takım tezgahlarıyla kullanılabilecek ekipmanlara kalıp denir.

 

 Kalıpların tasarımına, üretimine ve işletilmesine izin veren ve uygulanan eğitim ve öğretim yöntemlerini bir bütün olarak kabul eden mesleğe kalıp mesleği denir.

 

 Kalıplama mesleği ile ilgili personel, en azından matematik ve tasarım geometrisi, makine çizimi ve okuma, işaretleme ve ölçüm bilgisi, tüm takım tezgahlarının kullanımı, termal ve sertlik ölçüm işlemlerinin performansı ve makine bileşenlerinin montajı ile ilgili temel kavramlara hakim olmalıdır. Bu bilgilere hakim olan ve pratik uygulamayı değerlendirebilen kalıpçılar, aşağıdaki konularda bilgi ve beceriye sahip olanlardır.

 

 

 

 

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın